Blog

Ssanie oleju – 12 niezwykłych korzyści

SSANIE OLEJU – Świetny sposób na detoks i poprawę stanu zdrowia 

O płukaniu ust olejem słyszałam i czytałam już dawno, ale nigdy wcześniej tego nie próbowałam. Ostatnio zainspirowała mnie koleżanka, która mówiła że moim olejem lnianym Prosto z Pola płucze usta. Odświeżyłam sobie temat, poczytałam i również wcieliłam w życie. Już widzę pierwsze efekty!
Czy wiecie że w jamie ustnej znajduje się więcej bakterii niż na podeszwie buta? Płukanie ust olejem, nazywane również „oil pulling”, to naturalna metoda higieny jamy ustnej, wybielania zębów i oczyszczania organizmu. Ta metoda znana jest od tysiącleci w ajurwedzie, i jest to jeden z najskuteczniejszych sposób uzdrawiania różnych narządów, wpływa też pozytywnie na stany emocjonalne. Ssanie oleju pomaga utrzymać dobrą kondycję włosów i skóry i jest również świetną profilaktyką przeciw chorobom.

Jaki olej stosować do płukania ust?

Zasada jest jedna– olej do ssania MUSI być tłoczony na zimno i nierafinowany. To jest najważniejsze w całej kuracji. Ze względu na swoje detoksykujące właściwości najlepszy do ssania jest olej lniany lub sezamowy. Popularny w takich kuracjach jest też olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy czy konopny.

Dlaczego warto przeprowadzić kurację?

Zapewne spotkałaś/łeś się z opinią, że stan jamy ustnej wpływa na cały organizm, i to nie jest tak, że problem jest tylko w chorobach dziąseł czy próchnicy. Zła higiena jamy ustnej prowadzi do chorób dziąseł, które z kolei mogą powodować schorzenia takie jak cukrzyca, choroby serca lub problemy z układem krwionośnym.
Bardzo ważna jest zatem profilaktyka, zapobieganie różnych schorzeniom, które mogą się przenieść z jamy ustnej na dalsze narządy. Oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej powinno się zacząć od stomatologa. Ale sami też możemy dodatkowo o nią zadbać. Niwelując toksyny i ciężkie metale z jamy ustnej, jesteś w stanie wpłynąć pozytywnie na każdy układ w swoim organizmie – oddechowy, krwionośny, nerwowy, limfatyczny i najważniejszy – immunologiczny!

Jak działa ssanie oleju?

Płukanie olejem służy do wyciągania toksyn z ust. Olej gromadzi i więzi bakterie znajdujące się wokół dziąseł, porów i kanalików w zębach. Uważa się również, że te toksyny olej jest w stanie pobrać i z reszty ciała, a następnie usunąć, gdy olej zostanie wypluty.

Korzyści dla zdrowia jamy ustnej:

– redukuje bakterie – płukanie ust olejem może pomóc w zmniejszeniu ilości bakterii w jamie ustnej. Niektóre badania sugerują, że płukanie ust olejem lnianym czy kokosowym może być skuteczniejsze niż płukanie płynem do jamy ustnej w redukcji ilości bakterii.
– pozwala na lepszą higienę jamy ustnej – płukanie ust olejem może pomóc w usunięciu resztek jedzenia i płytki nazębnej, które zalegają w przestrzeniach między zębami i w dziąsłach, gdzie szczoteczka do zębów nie dociera.
– redukuje stany zapalne – płukanie ust olejem może pomóc w redukcji stanów zapalnych w jamie ustnej, co może wpłynąć pozytywnie na stan dziąseł.
– odświeża oddech – płukanie ust olejem może pomóc w utrzymaniu świeżego oddechu poprzez redukcję ilości bakterii w ustach, które powodują nieprzyjemny zapach.
– wybiela zęby – chociaż nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że ssanie oleju może wybielić zęby, niepotwierdzone dowody sugerują, że pomaga usuwać plamy z powierzchni zębów.

Dodatkowe korzyści dla całego organizmu:

– pomaga zmniejszyć bezsenność i problemy z zasypianiem
– pomaga w walce z migreną
– oczyszcza zatoki
– pozytywnie wpływa na problemy z układem oddechowym np. astma
– zmniejsza bóle pleców, stawów
– zmniejsza stany zapalne organizmu i skóry np. egzema, trądzik
– pomaga w detoksie organizmu, oczyszcza z produktów przemiany materii

Jak ssać olej?

1. Weź 1-2 łyżki oleju do ust i ssij olej przez 5-20 minut. Przy pierwszej próbie może wydawać się to nieco dziwne, a nawet nieprzyjemne. Możesz mieć odruch wymiotny. Ale nie zrażaj się. Możesz zacząć od krótszego czasu i jednej łyżki, bo olej podwaja się, ponieważ wyciąga toksyny, produkuje się ślina, a usta szybko stają się pełne. Pomału i stopniowo ten czas płukania wydłużając. Przyzwyczaisz się i za każdym razem będzie lepiej.
2. Olej ssij powoli, niezbyt energicznie, a przede wszystkim uważaj przy przełykaniu śliny, aby go nie połknąć.
3. Po zakończeniu wypluj olej do kosza i wypłucz usta. Przy wypluwaniu olej powinien mieć mlecznobiały kolor.
4. Na koniec przepłucz usta dużą ilością ciepłej wody i umyj zęby, jak zwykle.

Od Ciebie zależy, jak często zdecydujesz się to zrobić. Może być stosowany codziennie jako detoksykacja lub rzadziej w celu uzupełnienia normalnej rutynowej pielęgnacji jamy ustnej. Najbardziej skuteczny jest, gdy wykonuje się go wcześnie rano przed śniadaniem. Ale jak zapomnisz albo nie masz czasu możesz zrobić to w ciągu dnia lub wieczorem.  Nie zaleca się ssać oleju zaraz po jedzeniu.

Pamiętaj również, aby skonsultować się ze dentystą w sprawie środków ostrożności w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Ssanie oleju to wspaniały i prosty sposób na poprawę zdrowia ogólnie, jak i profilaktykę przeciw chorobom. Gorąco zachęcam Was do wypróbowania tego sposobu, ja płuczę usta od zaledwie kilku dni i już mogę powiedzieć że widzę pierwsze efekty. Mam odczucie niezwykłej świeżości w ustach i baaardzo gładkie zęby. Efekt jest taki jak po czyszczeniu i lakierowaniu u dentysty. Naprawdę świetne uczucie. Będę tą terapię kontynuowała przez dłuższy czas bo liczę też na efekty długofalowe (liczę na poprawę mojego układu immunologicznego, a co za tym idzie zmniejszenie objawów alergii i AZS :))

Polecam do przeprowadzenia kuracji nasz Olej zimno-tłoczony lniany marki Oleje Prosto z Pola. Jest tłoczony na zimno w niewielkich partiach pod zamówienia, i możesz mieć pewność że jest super świeży i został wytłoczony zaledwie kilka dni wcześniej.

Olej lniany 0,5l

 

Jeśli masz doświadczenia związane z ssaniem oleju, podziel się proszę w komentarzu!

Related Posts

3 thoughts on “Ssanie oleju – 12 niezwykłych korzyści

  1. Polish News pisze:

    Ciekawi mnie, czy masz jakieś nietypowe rytuały, które stosujesz przed opublikowaniem posta, aby upewnić się, że treść jest doskonale dopracowana i zgodna z twoją wizją?

    1. Oleje Prosto z Pola pisze:

      Nie wiem czy można to nazwać nietypowymi rytuałami 🙂 Na pewno przed każdym opublikowaniem posta i napisaniem go, dokładnie weryfikuję temat i czytam na dany temat różne artykuły i publikacje. Testuję na sobie i moich bliskich o ile to możliwe. Przed napisaniem postu o ssaniu oleju oczywiście przez dłuższy czas ja i mój mąż praktykowaliśmy ten rytuał i faktycznie wiele rzeczy o których czytałam potwierdziło się. Zdrową dietą, leczeniem dietą, leczeniem poprzez wprowadzenie do diety, zdrowych produktów, superfoods, ziół i różnych specyfików, interesuję się od bardzo dawna. Sama też wiele rzeczy próbuję i testuję na sobie. Pozdrawiam :)AG

  2. Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *