Blog

Przesilenie Wiosenne: Pozostań na fali energii

Witajcie na naszym blogu, gdzie dziś poruszymy temat przesilenia wiosennego – zjawiska, które może dotknąć każdego z nas w tym czasie roku. Nie wiem jak Wy, ale ja zdecydowanie w przeszłości odczuwałam spadki energii związane ze mianami roku. Dowiedz się, co to jest przesilenie wiosenne, jakie są jego objawy i przyczyny oraz jak skutecznie z nim walczyć.

Czym Jest Przesilenie Wiosenne?

Przesilenie wiosenne to okres, w którym organizm człowieka reaguje na zmiany środowiskowe związane z nadejściem wiosny. Objawia się ono zwykle zmęczeniem, obniżeniem nastroju, brakiem energii oraz spadkiem motywacji. Osoby dotknięte przesileniem wiosennym mogą również odczuwać trudności w koncentracji oraz problemy ze snem, bóle głowy. Często też można zauważyć nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyny i Związane Zjawiska

Przesilenie wiosenne związane jest głównie z dwoma czynnikami: zmianami w cyklu świetlnym i hormonalnym organizmu. Z wydłużającymi się dniami i wzrostem nasłonecznienia nasz organizm musi się przystosować do nowych warunków, co może prowadzić do niepokojów wewnętrznych. Dodatkowo, stres, brak aktywności fizycznej oraz złe nawyki żywieniowe mogą nasilać objawy przesilenia wiosennego. Za senność, zmęczenie, problemy z koncentracją i marny stan włosów, czyli typowe objawy przesilenia wiosennego, może odpowiadać także niedobór witamin i mikroelementów.

Jak Skutecznie Walczyć z Przesileniem Wiosennym?

Warto sięgnąć po kilka sprawdzonych metod, aby zmniejszyć objawy przesilenia wiosennego i cieszyć się pełnią energii:

  1. Regularna Aktywność Fizyczna: Regularne ćwiczenia fizyczne to klucz do utrzymania dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Krótki spacer na świeżym powietrzu czy nawet sesja jogi mogą poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii.
  2. Zbilansowana Dieta:Dieta naszych przodków była uzależniona od pór roku, opierała się w dużej mierze na aktualnie dostępnych świeżych warzywach oraz owocach, zbożach oraz przetworach, które pomagały przetrwać trudniejsze miesiące. Współcześnie również coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepsza jest dla nas żywność lokalna i sezonowa, najbogatsza w witaminy i ważne dla nas mikro- i makroelementy. Komponując dietę, powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Po zimie organizm jest najczęściej osłabiony z powodu diety ubogiej w niezbędne składniki, dlatego warto skupić się na tym, by je uzupełniać. Im więcej świeżych warzyw, a zwłaszcza zielonych liści, znajdzie się w codziennym jadłospisie, tym lepiej. Skupić trzeba się również na poprawianiu odporności. Do diety koniecznie powinniśmy włączyć oleje zimno tłoczone które są cenione przede wszystkim za wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega 3 oraz omega 6, a także za dużą ilość soli mineralnych i witamin, witaminy takie jak witamina E, A, K i wiele innych. 
  3. Odpoczynek i Sen: Nie bagatelizuj znaczenia snu i odpoczynku. Odpowiednia ilość snu i chwile relaksu mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie i umożliwić nam radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.
  4. Zimny prysznic – zimny strumień wody o poranku nie brzmi może zbyt zachęcająco, jednak naprawdę potrafi zdziałać cuda i dla samopoczucia,  i dla wyglądu. Dzięki niemu krew zaczyna krążyć w szybszym tempie, podnosi się puls i czujemy przypływ energii. Zimna woda bardzo korzystnie wpływa też na wygląd skóry, ponieważ poprawia jej napięcie – skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Pod wpływem zimnej wody domykają się łuski włosów, więc włosy stają się gładsze i wyglądają zdrowo.

Przesilenie wiosenne może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi metodami walki możemy łatwiej poradzić sobie z jego objawami. Warto eksperymentować z różnymi strategiami i znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu życia i potrzeb.

Zdrowy tryb życia, oparty na regularnej aktywności fizycznej, zrównoważonej diecie i dbałości o sen, może być kluczem do pokonania przesilenia wiosennego i cieszenia się pełnią energii wiosną. Zdajemy sobie sprawę że zamiana diety z dnia na dzień wcale prosta nie jest, ale możemy małymi kroczkami dążyć do tego żeby była ona jak najbardziej wartościowa. Jednym z prostszych sposobów może być właśnie włączenie do diety olejów zimno tłoczonych, i nawet jeżeli nie mamy czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków – łyżka oleju do warzyw, sałatki, ziemniaków, mięsa, czy po prostu wypicie oleju z łyżki może zdziałać cuda.

Oleje Prosto z Pola życzą dużo wiosennej energii!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *