Blog

Olej lniany a olej budwigowy- czy to jest to samo?

Nasiona lnu są znane od wieków z wielu korzyści zdrowotnych, bo min. dostarczają obfitej dawki białka i błonnika, zmniejszają apetyt i wspomagają kontrolę wagi. Biorąc pod uwagę ich świetny profil odżywczy, nic dziwnego, że olej tłoczony z ziarna lnu jest również pełen podobnych korzyści zdrowotnych. 

Wiele osób zdaje sobie sprawę z prozdrowotnych właściwości oleju lnianego, ale też spotykacie się często ze stwierdzeniem że olej „budwigowy” jest najlepszy. O oleju budwigowym zrobiło się głośno kiedy pewna niemiecka naukowiec Johanna Budwig (farmaceuta, fizyk, chemik i lekarz) w latach 50-tych XX wieku szukała skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych, układu krążenia, miażdżycy, chorób serca, cukrzycy. Badała ona olej lniany pod kątem zawartość kwasów Omega-3. Uznała, że pod względem działania przewyższa tran. Rezultat jej badań to dieta olejowo-białkowa, czyli dieta dr Budwig. 

W swojej diecie dr Budwig zalecała picie niesłodzonych soków i herbat ziołowych, spożywanie kasz, ciemnego pieczywa, ryb, zamiast mięsa, picie kefirów i jogurtów oraz napoju ze sparzonych drożdży piekarskich. Częścią kuracji są też kąpiele słoneczne. Powstaje pod ich wpływem witamina D. Zakazane są używki, cukier, żywność z konserwantami i antybiotykami oraz potrawy odgrzewane.

 

Czy olej lniany to olej budwigowy?

Olej budwigowy to zwyczajowa nazwa tłoczonego na zimno oleju lnianego. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to wyłącznie jednego typu tego oleju — wysokiej jakości zimnotłoczonego, nierafinowanego i nieoczyszczanego. Przechowywanie odgrywa tutaj też ogromną rolę, od samego początku powinien być on trzymany w odpowiednich warunkach, czyli w lodówce bo jest wrażliwy na temperaturę i światło słoneczne.  Dokładnie tak produkowany jest nasz olej lniany PROSTO Z POLA. Tłoczymy pod zamówienia tak, że trafia on bezpośrednio do rąk odbiorcy — w ciągu 3 do 5 dni od daty wytłoczenia. Ogromnym atutem jest to, że toczymy olej z własnych ziaren, więc mamy pewność że ziarno jest najwyższej jakości. Jest to len odmiany Szafir – brązowy. Nasiona tej odmiany lnu ZAWIERAJĄ AŻ 44% oleju, z czego 59% to kwasy tłuszczowe omega-3. Zatem brązowy len zawiera duże ilości tłuszczu, a także białka oraz tłuszczu. Poza tym len brązowy to bogate źródło lignanów lnianych, tzw. fitoestrogenów, które regulują gospodarkę hormonalną i mają właściwości antyoksydacyjne. Kolejną cenną ważną cechą lnu brązowego jest to, że przyspiesza on metabolizm co pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jeśli chodzi o właściwości kulinarne to len brązowy charakteryzuje się orzechowym smakiem i subtelnym aromatem.

Właściwości lecznicze oleju lnianego

Olej lniany jest preparatem o niezwykle szerokim zastosowaniu prozdrowotnym. Najważniejszą zaletę stanowi zawartość ok. 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą przede wszystkim nienasycone kwasy omegą -3 oraz omega-6. Z pomocą kwasów jednonienasyconych w naszym ciele dochodzi do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL, przy jednoczesnym zwiększeniu wskaźnika „dobrego” cholesterolu HDL. Zmiana powyższych proporcji istotnie ogranicza ryzyko chorób związanych z układem krążenia.

Oto na co działa:

 • wspomaga profilaktykę oraz leczenie chorób układu krążenia (w tym nadciśnienia)
 • poprawia funkcję zapamiętywania
 • działa wspomagająco przy przewlekłych stanach zapalnych jelit,
 • wzmacnia i regeneruje błony śluzowe na całej długości przewodu pokarmowego,
 • Wspomaga przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
 • Obniża poziom złego cholesterolu 
 • dzięki właściwościom antyoksydacyjnym stosowany jest w profilaktyce nowotworowej (szczególnie odmiana lnu brązowego)
 • jest też skutecznym środkiem w łagodzeniu skutków chronicznych zaparć

Reguluje:

 • pracę układu sercowo-naczyniowego,
 • ciśnienie tętnicze krwi
 • pracę ośrodkowego układu nerwowego
 • i pracę obwodowego układu nerwowego
 • Reguluje produkcję takich hormonów jak estrogen i progesteron

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają również duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania:

 • przewodu pokarmowego,
 • Układu oddechowego,
 • nerek
 • i narządów rozrodczych.

Ich niedobór może skutkować upośledzeniem czynności wielu organów wewnętrznych oraz zwiększoną podatnością na infekcje i zmiany skórne takie jak: łuszczenie się, odbarwienia czy nadmierne wysuszenie.

Właściwości kosmetyczne:

 • Pomaga zwiekszyć produkcje kalogenu w organizmie – ogranicza cellulit
 • Zmniejsza wypryski
 • Koi podrażnioną i suchą skórę 
 • Regeneruje włosy

Dawkowanie

Dawkowanie oleju lnianego w zasadzie zależy od organizmu i osoby, która będzie go piła. Dlatego w sytuacjach wyjątkowych – jak choroba – ilość spożywanego oleju powinna być ustalana indywidualnie ze specjalistą. Niemniej jednak zalecana dawka dzienna to około 2 łyżek w przypadku osoby dorosłej. Olej lniany zaleca się pić rano, najlepiej na czczo.

Źródło:

 1. Ocena wartości odżywczej olejów roślinnych o dużej zawartości kwasów linolenowych na podstawie składu kwasów tłuszczowych, tokoferoli i steroli, Mińkowski K, Grześkiewicz S, Jarczewska M.
 2. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe czynnikiem poprawy stanu zdrowia człowieka, Konrad Achremowicz, Katarzyna Szary-Sworst
 3. Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Karolina Łoźna, Agnieszka Kita, Marzena Styczyńska, Jadwiga Biernat

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *