Blog

Dlaczego olej z Wiesiołka jest idealny dla KOBIET?

 Olej z wiesiołka, często określany jako „olej dla kobiet”, nie tylko ze względu na jego łagodzące właściwości w przypadku mastalgii (ból piersi), ma szerokie spektrum zastosowań. Ten roślinny tłuszcz jest powszechnie wykorzystywany w przypadku nasilonych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz bolesnych menstruacji. GLA w oleju z wiesiołka może pomagać w regulacji poziomu hormonów w organizmie, co przynosi ulgę w przypadku różnych schorzeń związanych z dysbalansem hormonalnym, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) czy objawy menopauzy. Nie tylko redukuje obrzęk i ból piersi, ale także łagodzi dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Dla niektórych kobiet ma korzystny wpływ na samopoczucie, dzięki hamowaniu przez kwas gamma-linolenowy produkcji prostaglandyn, które stymulują skurcze macicy.

Ciekawym aspektem jest również pozytywny wpływ oleju z wiesiołka na gospodarkę lipidową organizmu, manifestujący się obniżeniem poziomu całkowitego cholesterolu, „złego” cholesterolu (LDL) oraz podwyższeniem poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL). U osób, pijących olej z nasion wiesiołka, zauważono również znaczne zmniejszenie poziomu metali ciężkich, takich jak kadm czy ołów we krwi. Coraz częściej podkreśla się potencjalne wsparcie oleju wiesiołkowego dla procesów odchudzania.

Olej z wiesiołka, pozyskiwany z nasion tej rośliny, jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów i paznokci. Największe stężenie tego kwasu obserwuje się w oleju z ogórecznika, w oleju z czarnej porzeczki i wiesiołka. Olej ten zwiększa elastyczność, redukuje suchość, łagodzi świąd i zapobiega powstawaniu bruzd oraz zmarszczek. Ponadto, wykazuje działanie opóźniające procesy starzenia. Właściwości te są szczególnie pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry i łuszczycy, gdzie pacjenci stosujący suplementację olejem zanotowali łagodniejszy przebieg aktywnej fazy choroby. Olej z wiesiołka jest również zalecany dla osób borykających się z trądzikiem łojotokowym, różowatym oraz alergiami skórnymi. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, na przykład w masażu ciała lub jako odżywienie i nawilżenie dla włosów. Taka kompleksowa pielęgnacja przyniesie pasmom nie tylko odpowiednią dawkę odżywienia, ale także zdrowy i promienny wygląd.

GLA może pomagać w redukcji stanów zapalnych w organizmie, co jest korzystne dla osób z chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Badania sugerują również, że olej z wiesiołka może przynieść ulgę w przypadku pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym.

              Zastosowanie Oleju z Wiesiołka w pigułce: 

  • Reguluje hormony: Dzięki zawartości GLA, olej z wiesiołka może wspomagać regulację hormonów, co przynosi ulgę w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) czy menopauzy.
  • reguluje cykl miesiączkowy u kobiet,
  • Pielęgnuje skórę: Olej z wiesiołka jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry, zwłaszcza skłonnej do trądziku czy egzemy. Pomaga w łagodzeniu podrażnień, nawilża skórę i poprawia jej elastyczność.
  • łagodzi bóle na tle reumatycznym,
  • stymuluje regenerację tkanki chrzęstnej,
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
  • poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • przyspiesza gojenie ran,
  • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,
  • korzystnie wpływa na stan włosów i paznokci.Kto Powinien Stosować Olej z Wiesiołka:
   • Osoby z Problematyczną Skórą: Dla tych zmagających się z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą, olej z wiesiołka może być zbawieniem, łagodząc stany zapalne i wspomagając proces gojenia.
   • Kobiety w każdym wieku, od okresu dojrzewania po menopauzę: Dzięki zdolności do równoważenia poziomu hormonów, olej z wiesiołka może przynieść ulgę kobietom przechodzącym bolesne miesiączki, nieregularne,  pomaga przejść przez menopauzę zmniejszając dolegliwości z nią związane.
   • Osoby Poszukujące Naturalnych Suplementów: Wprowadzenie oleju z wiesiołka do diety może być korzystne dla tych, którzy szukają naturalnych suplementów wspierających zdrowie.
   • Olej z wiesiołka wykorzystuje się też w leczeniu mastalgii (bólu piersi). Z jej powodu cierpi ponad połowa kobiet w wieku rozrodczym – naukowcy podejrzewają, że mastalgia może mieć związek z niedoborami niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie. Stosowanie oleju z wiesiołka jako suplementu diety w połączeniu z witaminą E, dawało pozytywne efekty terapii.

Przeciwwskazania do Stosowania Oleju z Wiesiołka

Olej z wiesiołka jest uważany za bezpieczny suplement, którego można używać również u dzieci powyżej 3. roku życia oraz u kobiet w ciąży. Lekarze zalecają ten olej przyszłym matkom, ponieważ łagodzi i poprawia sprężystość szyjki macicy, ułatwiając jej rozwieranie podczas porodu. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem suplementacji, zawsze zaleca się konsultację z prowadzącym ginekologiem, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, ponieważ może wywołać skurcze macicy.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy może bezpiecznie włączyć olej z wiesiołka do swojej diety. Osoby leczące się z powodu schizofrenii lub epilepsji oraz przyjmujące odpowiednie leki powinny zachować szczególną ostrożność. Olej z wiesiołka może także interagować z preparatami regulującymi krzepliwość krwi.

Skutki Uboczne Oleju z Nasion Wiesiołka

Ludzki organizm bardzo dobrze zazwyczaj toleruje olej z wiesiołka. Jeśli jednak pojawią się skutki uboczne, zdarzają się one rzadko i najczęściej są związane z spożyciem większej dawki niż zalecana. Osoby doświadczające działań niepożądanych najczęściej zgłaszają nudności, bóle brzucha, niestrawność i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.U niektórych osób olej z wiesiołka może obniżać ciśnienie krwi, dlatego zaleca się ostrożność przy jego stosowaniu i rozpoczęcie suplementacji po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Rekomendowane dzienne stosowanie Oleju z wiesiołka Oleje Prosto z Pola

 • 1-2 lata – nie stosować
 • 3-6 lat – 0,5 łyżeczki dziennie
 • 7-11 lat- 1 łyżeczka dziennie
 • 12+ i dorośli – ok 1 łyżki dziennie

W celach leczniczych lekarze zalecają spożywać nawet 3 łyżki oleju dziennie.

Podsumowanie:

Olej z wiesiołka to prawdziwe bogactwo natury, oferujące nie tylko korzyści dla skóry, ale również wspierające zdrowie organizmu. Dla wszystkich poszukujących naturalnych środków poprawiających jakość życia, warto rozważyć włączenie tego cennego oleju do codziennej pielęgnacji i diety. Zadbaj o swoje zdrowie od wewnątrz i na zewnątrz, sięgając po to naturalne źródło dobroczynnych składników!

Źródła:

 1. A. Kaźmierska, E. Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma–linolenowego (GLA), „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, t. 4, nr 4, s. 335-338.
 2. A. Zielińska, I. Nowak, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, „Chemik”, 2014, t. 68, nr 2, s. 103-110.
 3. K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski, Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie, „Borgis – Postępy Fitoterapii”, 2007, nr 1, s. 46-56.
 4. Centrum Medyczne Meavita, Olej z wiesiołka a ciąża, https://meavita.pl/pytania/olej-z-wiesiolka-a-ciaza-czy-warto/ (dostęp 11.10.2023 r.).

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *